Potřebujeme kšefty s Čínou?

Příspěvek vyjadřuje osobní stanovisko pisatele.

 

Podle Hradního nájemníka a prezidenta ČR nepochybně ano! Kloním se také k této potřebě, ovšem z jiných důvodů než prezident. Podle mne je potřebí jednorázově ukončit minulost!

Pamatuji si ze svého mládí v letech 1954-5 ( z učňovské školy ) jak nám bylo vtloukáno do hlavy, že tábor míru a socialismu  roste neobvykle rozsáhle, industrializací Číny pod vedením Velikého Kormidelníka Mao-ce-tunga.  Tehdejší Československo vyváželo do Číny mnoho technických zařízení, tedy zejména kovacích lisů ze ˇŽdasu“ na hromadnou výrobu krumpáčů, motyk a lopat. Jiným zařízením byly z různých „TOS“ = soustruhy, frézy a jiné speciální stroje pro zbrojní účely, včetně vzorků palných zbraní čsl. patentů. Také tehdejší Tatry 111, s nimiž dělali Číňané psí kusy. Např. zapřáhli za Tatru třicetšest autovleků a pojmenovali ji „železný mastodont“.  To se přiblížila doba „velkých čínských skoků“, provázená tavenim železa ve vesnických komunách, završená „velkou kulturní revolucí“, kdy bylo fanatiky zabito údajně asi 50 milionů rozumnějších a vysoce postavených lidí. Čína se „proskákala“ až do hladomoru a bezvýznamnosti s vypjatým nepřátelstvím vůči SSSR a jeho satelitům. Vše bylo korunováno tím, že hotově  Československu nezaplatila nic a v barterových obchodech sem chodily čínské vepřové konzervy s tučným masem. Zmíněné obchody nebyly nikdy ukončeny resp. Československo splakalo nad výdělkem.

Jiná etapa nastala po r. 1991. Byl jsem zaměstnancem Desty Děčín, která na úvěr od Invest. Banky expandovala vývozem do Číny za ředitele Grégra ( dodnes poradce prezidenta).  V Číně Desta utopila 2miliardy Kč (kurz 1994) a zakrachovala  úplně. Zaplaceno dostala, jak se říká patama za horama. Ovšem Grégr se stal  ministrem Zemanovy vlády. Jak to vidím já, konečně nastal čas vyřídit si s Čínou účty. Zřejmě se pánové Grégr a Zeman domnívají, že podbízením se Číně  žvaněním ( že se chodíme do Číny učit, jak spravovat stát = nedávno pronesl Zeman ) dosáhne ČR na zaplacení zapomenutých dluhů. Nic pitomějšího si nelze ani představit. Kdo se podbízí, s tím se zachází jako s onucí! To také bude ten hlavní „výdělek“ „bratrství“ ČR s dnešní Čínou. Zatím si Číňané vyhlídli ke koupi „Ždas“. Uvidíme co jim nabídne Zeman se svým sklerotickým fámulem Grégrem, jako další kšeft. Kdo se nepoučí musí holt kopance zopakovat! Kolikrát?

Ivan Fenz, místopř.  ČSNS 2005