Ukončete církevní restituce

Církevní restituce protlačené minulou vládou většinou jednoho jednodenního poslance, který druhý den nastoupil do vězení jsou už jen z tohoto postupu zvláštní. Ještě větší zvláštností je  dvacet  let vedená debata o soupisu pohledávek církve ( katolické ) za státem k restituci.  Vznikl jakýsi  hromadný seznam  registrovaných církví, které z nějaké dohody s církví katolickou, převzaly pár %  jejích  „nároků“ za své a hromadně se dohodly. Restituční plnění má poskytnout stát tj. ČR ve fyzické podobě. Pokud to nelze provézt,  má stát za nevydaný majetek poskytnout peněžní náhradu. Potud  jsou věci k pochopení.

Ovšem dosavadní restituce plněné finančně se řídily oceňovací vyhláškou  316/90Sb. ?, kdy cena půdy nepřesáhne 11,60Kč/m2.

U zmíněných restitucí pro církve se najednou vyskytla cena až 42Kč/m2.  Tento podivný oceňovací postup, k němuž dospěly církve dohodou s ČR, koliduje s právním stavem.  CENA pro restituce se řídila VYHLÁŠKOU  a nebo SOUDEM, nikdy dohodou vyšší než z vyhlášky..

Navíc jsou finanční náhrady splátkované na dobu 30 let s nárustem o inflaci.  To jsou všechno nebývalá zvýhodnění církví na úkor státu.

Za tohoto stavu je podle mého názoru oprávněná snaha  některých poslanců postihnout finanční restituci zdaněním, jako příjem ( tj. 15 nebo 19% podle  úvahy odborníků), aby se alespoň něco z nevyvážené a sporně schválené dohody takto narovnalo.

Ivan Fenz   místpř. ČSNS 2005