Všeobecné výhrady k EU  je třeba analyzovat.

Příkladem je  evropská politika  vůči migrantům. Z pozice EU je proklamativní, z pozice členských zemí  je závazná fyzicky.  Kdo stavěl slavobrány „villkomen“ má osobní odpovědnost  za lidi, které bez dokladů do země vpustil.  Jiná je odpovědnost pobřežních států EU, které vázány námořním právem loví „trosečníky“. Nastává otázka, kdo to má platit?  Platí ty státy na jejich území se migranti ocitnou. Nikdo předběžně nezkoumá, zda jde o oprávněné žadatele o politický asyl k jehož poskytnutí váže členské státy dohoda EU nebo o jiné lidi s jinými cíli.  Jde o množství lidí a finanční výdaje  nemohou být pravidelnou součástí rozpočtů dotčených států. Naopak kryjí  se vydanými dluhopisy. Ty zase odkupuje Evropská Centrální Banka a ta je také vydavatelem eur.  Je to způsob inflace a nepřímo jde nebo v budoucnu půjde o plíživou devalvaci eura.  Už se dávno propíchlo, že jak americký dolar tak i euro bez inflace, není udržitelné. Jenže co dělají ve státě, který euro nepoužívá?

V České republice se uložilo České Národní Bance, aby cílila inflaci s ohledem na  ceny pro spotřebitele. Kdo jí to uložil? Nýmandi řídící  stát.  V prvé linii i lidé závislí na vývozu, aby si opticky zlepšili uvnitř státu finanční bilanci. Dovozcům se naopak pozice zhoršila a nakonec se přenesla na koncového spotřebitele, tomu já říkám,  zlodějská pravicová politika.   Prezident sice mluví ( a to stále jinak ), že by mělo být přijato euro, ale sám ve vládě se tomu vyhnul. Jeho kůň Rusnok – guvernér ČNB teď připouští, že se s pevným kurzem k Euru někdy rozloučíme.  Ovšem kdy a co nás to ještě bude stát, neřekne nikdo. Inflace eura v ČR zastíraná umělým kurzem přenáší na celou ČR, přiměřeně rozsahu používáni eura, inflaci vznikající financováním migrantů.  Kdyby bylo tržní postavení koruny obnoveno už dnes, by byl kurz kolem 20kč:1euru.  Stávající kurzová levota  ukazuje na neodpovědnost, jak státní správy, tak vývozců, kteří vzniklé břemeno věší na dovozce a spotřebitele.

Uznání kurzu 20 : 1  by možná vyloučilo tahanice o zvyšování mezd, platů a důchodů. Ke konzolidalici poměrů má směřovat politické úsilí a nikoli k pseudoproblémům, vyznačujících se pokřikem o vystoupení z EU. Naši neumětelové ničí společenské potřeby, nikoli EU.

Ivan Fenz, místopředseda ČSNS 2005